29. 12. 2006

SD WiFi karta pro Treo

Pěkný silvestrovský fórek se povedl www.pdamexico.net. Včera zveřejnili "aplikaci" WiFiTreo, která "umožňuje" použití SD WiFi karty Palm v každém Treu a co víc dokonce ani nepotřebujete WiFi kartu a vaše Treo přesto "najde" WiFi sítě v dosahu!
Video s ukázkou WiFiTreo


Zdroj : PDA México

28. 12. 2006

Uplácí Microsoft blogery?


Post není tak zcela o PDA, ale ani tento blog není jen o PDA. Tak vězte, pokud si píšete blog o počítačích a píšete o Windows nebo o čemkoliv Made in Microsoft a váš blog je dostatečně znám a čten, jste ti nejlepší kandidáti dostat zcela nové notebooky Acer Ferrari 1000 (cca 58.000Kč) nebo 5000 (73.000Kč) s předinstalovaným OS Windows Vista od Microsoftu. Jen "shodou okolností" je to zrovna o Vánocích, pár týdnů před uvedením Visty pro běžné zákazníky. Úplatek? No dovolte, Microsoft jen chce aby i blogeři měli šanci "vychutnat" jejich Vistu až do detailu a na dokonalé mašince. Navíc je přece možné notebooky vrátit. Microsoft (a také AMD a Acer) se ale nebude zlobit pokud si je blogeři ponechájí a na oplátku napíší něco pěkného o Vistě, procesoru a nebo notebooku. Celou akci "provalil" bloger Long Zheng, který je ale sám příjmcem podobného dárku. Tématu se věnují také na slashdot.com a cnet.com.

ps: zajímavé bude zda se o této kauze vůbec zmíní www.zive.cz a www.pctuning.cz …

Rok 2006 ve světě Palm OS : Část 1. Rekapitulace

Konec roku je tou správnou dobu na rekapitulaci toho co se událo ve světě Palm OS, pokusím se tedy v pár bodech shrnout to, co mě přišlo podstatné v roce 2006.

- Palm Inc. koupil doživotní licenci na zdrojový kód Palm OS 5 Garnet, vývoj byl znovu obnoven
- Palm Inc. uvedl na trh mainstreamové GSM Palm Treo 680 ve čtyřech barevných odstínech s Palm OS 5 Garnet a také GSPDA připravila nový (především designem) smartphone s Palm OS 5 Garnet, Xplore M70
- Palm Inc. uvedl na trh highednové CDMA Treo 700p s Palm OS 5 Garnet a podporou pro 3G datové přenosy EV-DO v sítích CDMA.
- Palm Source se definitivně sloučil s Access Systems America Ltd., práce na Access Linux Platform (ALP), linuxovém nástupci Palm OS 5 Garnet, úspěšně pokračují, naposledy byl třeba uvolněn Hiker Application Framework pro ALP.
- Objevil se nový výrobce průmyslových Palm OS 5 Garnet PDA Janam Technologies.
- Symbol Technologies výrobce průmyslových PDA byl koupen Motorolou
- Žádný nový handheld od Palm Inc., pouze Garmin vydal nové lowendové navigační Palm OS PDA iQue 3000
- Kinoma Player pro Palm OS s podporou streamovaného videa a audia, formátů Windows Media, MPEG4, FLV, MOV, AAC atd.
- VoIP pro Palm OS (Articulation)
- Google Maps pro Palm OS

25. 12. 2006

Štastné a veselé ...

Trochu opožděně, dříve jsem to opravdu nestihl, i já přeji všem čtenářům Palmisty, ať už pravidelným nebo náhodným, přijemně a klidně prožité Vánoce.
Petr

22. 12. 2006

Proč LifeDrive neuspěl?

Zajímavá diskuze se rozběhla na palmhelp.cz s vše říkajícím nadpisem Proč LifeDrive neuspěl? Také jsem přispěl se svou troškou do mlýna ... ehm tedy názorem do diskuze.

Palm Treo 680 podporuje 8GB SDHC karty

Už v předchozím postu jsem informoval o zjištění z TheRegister.com o schopnosti nového Palm Trea 680 pracovat s novým vysokokapacitním formátem karet SD - SDHC. Tehdy šlo "pouze" o 4GB karty a už to byla dobrá zpráva a pro majitele Trea 680 bude ještě lepší.
Jak zjistili někteří uživatelé a zveřejnili na Treocentral je Palm Treo 680 kompatibilní i s 8GB SDHC kartami! Je s tím spojena ale i drobná nepříjemnost, aplikace Card Info před zaplněním 8GB karty přes 4 GB hlásí kapacitu karty jen jako 4GB, ale po zaplnění nad 4GB ale Card Info kapacitu karty hlásí správně. A to není konec dobrých zpráv, ve spolupráci s aplikacemi jako je Card Reader nebo Card Export II je možné Treo 680 použít jako čtečku SDHC karet a i přes PC tak přistupovat k celé kapacitě GB SDHC karet.
Zatím je tedy potvrzena funkčnost SDHC karet na Treu 680 a údajně po nainstalování speciálního souboru (driveru) z Trea 680 do Trea 700p je s SDHC kartami kompatibilní i Treo 700p (O Palm TX se zatím jen spekuluje a není ověřeno).
Zmíněný soubor je ke stažení na jednom z mnoha fór o Palm OS a přesný odkaz přidal Michael (díky za tip ;-) do diskuze pod tento post.
Jen pro upřesnění: veškeré zveřejněné informace od SDHC jsou pouze neoficiální a založené na zkušenosti uživatelů.

Zdroj : treocentral.com, palminfocenter.com a 1src.com

20. 12. 2006

Palm prodal 500.000 PDA za poslední čtvrtletí

Ano, přesně tolik, tedy 500.000 kusů PDA vyrobil a prodal Palm Inc. za minulé, tedy 2. fiskální čtvrtletí roku 2007, tj. za období od 1. září do 30. listopadu 2006. Poměrně značné množství na to, že jde "jen" o PDA. Hnadheldy tak stále tvoří zhruba 30% z celkových příjmů Palm Inc.
Hvězda posledních roků, Treo, i nadále září a pokračuje ve výrazném nárůstu prodejů a to jak meziročně tak mezičtvrtletně. Za druhé fiskální čtvrtletí roku 2007 bylo prodáno rekordních 617.000 Treí. I přes tato jinak dobrá čísla došlo v daném čtvrtletí k meziročnímu poklesu příjmů i čistého zisku.
Celou zprávu naleznete zde, na stránkáchpalm.com

Zdroj : palm.com

Pocket Tunes Update pro PiLoc, Fonts4OS5 a FontSmoother

Dnes vydaná aktualizace 4.0.1 řeší potíže nové verze Pocket Tunes 4 při současném používání některých pTunes skinů a programů PiLoc, Font4OS5 nebo FontSmoother. Kompletní přehled toho co vše akutalizace 4.0.1 opravuje najdete na pocket-tunes.com/history

17. 12. 2006

Nová verze Pocket Tunes 4.0

ptunes NormSoft Inc. vydal novou verzi nejpopulárnějšího komerčního (podle prodejnosti na palmgear.com) hudebního přehrávače pro Palm OS. Verze 4.0 přidává podporu pro audio kodek AAC a AACplus (používané třeba v iTunes*), vylepšuje kvalitu přehrávání WMA, přidává vestavený seznam internetových rádií, podporu pro zobrazení Album Arts atd. Všech těchto funkcí si ale užijete jen pokud jste vlastníky Deluxe verze za poměrně značných 38$ nebo při upgradu z předchozích verzí 3.x za 20$. Pocket Tunes podporují synchronizaci s Windws Media Playerem až do verze 10 (na podpoře nového WMP11 se zatím pracuje) a pTunes si také poradí s koupenou hudbu "chráněnou" Digital Right Managment PlayForSure od MS (Janus Technology).
*Na Apple iTunes Store nebo nový MS Zune Marketplace můžete díky nekompatibilitě DRM zapomenout, tedy pokud si to s DRM nechcete vyřídít neoficiálně nebo cestou přes CD.

Zdroj : palminfocenter.com

15. 12. 2006

Já, Robot Nokia 770 Internet Tablet

Povedené video s robotem postaveným ze stavebnice korejské fy Robotis mě zaujalo na engadget.com


http://www.youtube.com/watch?v=iMkWwJqPCOQ

Na robotu z videa je pro mě zajímavé především použití koncepčně povedené Nokie 770 Internet Tablet, která je i díky platfromě Maemo a plnohodnotnému OS Linux (distro Debian) velmi flexibilním mobilním počítačem takřka kapesního formátu. Flexibilním natolik, že ho lze použit třeba právě jako „hlavu“ robota nebo ovládací „pad“.
Nokii 770 nebo její nástupce je možným kandidátem na můj kapesní počítač, pokud to příští rok s novými Palm OS PDA od firmy Palm nedopadne podle mých představ.
Ještě poznámku k robotům a jejich rosotucí popularitě i mimo "robotyvždymilující" Japonsko, Microsoft vstoupil do této oblasti a v týdnu vydal Robotic Studio, základ nové robotické platformy se značkou MS ...

Link na stránky Nokia 770
Recenze a více informací o stavebnici robota z videa je na stránkách BotMag

Zdroj : engadget.com

12. 12. 2006

TheRegister.com : Treo 680 podporuje SDHC karty


TheRegister.com v rámci recenze nového Palm Trea 680 přinesl zajímavé zjištění o podpoře karet nového vysokokapacitního standardu SD karet - SDHC.Treo 680 bez problému pracovalo s 4GB SDHC kartou SanDisk i když oficiální specifikace "680" podporu pro SDHC neuvádějí. Samotná podpora 4GB SD karet není v Palmech od příchodou LifeDrive nic nového a Palmy vybavené driverem fat32.prc (LD, TX, 700p atd.) jsou většinou schopny pracovat s běžnými 4GB SD kartami. Nabízí se tedy otázka jak to bude s SDHC kartami o velikosti 8 a více GB.
Jen doplňuji, že Dmitry Grinberg, autor řady vylepšení nebo "vylepšení" Palm OS (to podle zkušenosti), o podpoře SD karet nad 4GB v Palm OS 5 tvrdí, že není bez větších úprav samotného OS možná.

Zdroj : theregister.com

11. 12. 2006

PalmGear.com : Vánoční sleva 20% na vše

Palmgear.com přichystal, jako už tradičně, vánoční slevu. Sleva ve výši 20% platí na všechny nákupy pro příštích několik dní. Pro uplatnění této slevy je nutné zadat v průběhu nákupu kód "holiday20" (bez uvozovek :-). Reklama na slevu je i v banneru přímo na stránkách PalmGear.

Zdroj : palmgear.com

8. 12. 2006

Palm OS Garnet : vývoj bude pokračovat

V předchozím postu jsem jen krátce informoval o zakoupení licence na zdrojový kód Palm OS 5.4 Garnet za strany Palm Inc. Ještě doplním, že součástí smlouvy je i zajištění vzájemné kompatibility mezi budoucími novými verzemi Palm OS Garnet z dílny Palm Inc. a Garnet Hostem v ACCESS Linux Platfrom (ALP).
Palm Inc. koupí zdrojového kódu Palm OS 5.4 Garnet znovu a definitivně potvrdil, že hodlá pokračovat ve vývoji Palm OS produktů. Dosud přetrvávající nejistota ohledně budoucnosti Palm OS je minulostí.
Na první pohled je oznámení pokračování vývoje Palm OS Garent velmi dobrá zpráva, ale na druhý vyvolává otázky. Znamená dnešní dohoda konec nadějím na ALP a linux v produktech Palm? Nebo je dnešní dohoda jen potvrzením opoždění vývoje ALP a má dát šanci Palmu na překlenutí doby než bude ALP dokončen a připraven ke komerčnímu nasazení?
Osobně jako pravděpodobnější vidím první variantu, tj. Palm Inc. "poslal ALP definitivně k ledu". Jen teď ještě nevím, jestli je to vlastně dobře nebo špatně ...

7. 12. 2006

Palm Inc. koupil licenci na zdrojový kód Palm OS Garnet!

Palm Inc. dnes podepsal "doživotní" licenční smlouvu s ACCESS Systems America, Inc. (ex Palm Source) na zdrojový kód Palm OS 5.4 Garnet. Palm Inc. za tuto licenci zaplatí jednorázově 44 mil. dolarů. Samotná licenční smlouva je velmi široce a dlouhodobě koncipovaná, umožňuje Palm Inc. do budoucna bez omezení pokračovat ve vývoji a modernizaci Palm OS Garnet a jeho použití ve všech svých produktech. Součástí smlouvy je i dohoda ohledně patentových práv.
Více info v angličtině je na stránkách investor.palm.com

6. 12. 2006

Nový Palm Desktop pro Windows Vista ve fázi testů

palm Jak informoval brighthand.com už 4. prosince, chystá Palm Inc. novou verzi Palm Desktopu, která bude kompatibilní s Windows Vista. Nový Palm Desktop je nyní ve fázi testování a jeho vydání se plánuje do doby uvedení Windows Vista pro běžné zákazníky, tedy na počátek roku 2007. Informace brighthand.com pochází přímo od firmy Palm Inc.
Nekompatibilita stávajícího Palm Desktopu s novými Windows Vista není nic překvapivého a Palm Desktop není první ani poslední aplikací, která musí být pro běh na Windows Vista upravena. Stejnými potížemi trpí i některé vlastní aplikace Microsoftu, jako třeba nově vydaný MS Zune Software.

Zdroj : brighthand.com, theinquirer.net

Opera Mini a PiLoc

Koexistence lokalizace PiLoc a Opery Mini je od příchodu verze 2.0 trochu potíž.
Propracovanější verze Opery Mini (2, 3 i 4 Advanced) se v kombinaci s lokalizací PiLoc odmítají spustit a hlásí chybu Java Error. Naproti tomu celkově zjednodušená verze Opery Mini 3, Basic, funguje s PiLocem bez problémů, i když jen v rozlišení HiRes (320x320). Z pokročilých funkcí pak ve verzi 3 Basic zůstala zachována třeba čtečka RSS kanálů.
Druhou variantou používání Opery Mini spolu s lokalizací PiLoc je oželení pokročilejších funkcí (RSS apod.) a setrvání u poslední verze Opery Mini 1.2 Advanced. Buildy 2960, 3082 a 3214 podporují landscape HiRes+ (480x320) a jsou stabilní (alespoň na mém TX).

Všechny zmiňované verze naleznete na následujících odkazech:
http://mini.opera.com/global/opera-mini-1.2.2960-advanced-int.prc
http://mini.opera.com/global/opera-mini-1.2.3082-advanced-int.prc
http://mini.opera.com/global/opera-mini-1.2.3214-advanced-int.prc
http://mini.opera.com/global/opera-mini-3.0.6358-basic-int.prc
http://mini.opera.com/global/opera-mini-3.1.7196-basic-int.prc
http://mini.opera.com/global/opera-mini-3.1.13045-basic-int.prc

Aktualizace a doplnění 22.4.2007:
Pro stabilní funkčnost Opery Mini 1.2 na Palm TX je dobré mít nastavenu v Prefs/IBM Java Prefs v Global Preferences hodnotu Memory Maximum na 1 MB a Java Thread Stack Size na 32 kB. Vyšší hodnoty působí nestabilitu. Pokud ale používáte UDMH, udělal jsme dobrou zkušenost s natavením na Memory Maximum na 4 MB. V UDMH mám pak nastaveno pro IBM Javu i Operu Mini vždy Clean up for this app a Show 4096 K of dynamic memory.

Pokud používáte Locale nebo Hawkovi češtiny, můžete použít poslední dostupnou verzi Opery Mini
http://mini.opera.com/global/opera-mini-4.2.13216-advanced-int.prc

Aktualizováno 28.12.2008

5. 12. 2006

Mp3Enc : MP3 encoder pro Palm OS

mp3enc Mp3Enc je nová aplikace pro Palm OS sloužící pro převod (encoding) WAV souboru do MP3 přímo v Palmu. Aplikace může být snad užitečná především pro Palmy s mikrofonem (Trea, LifeDrive, T1/2/3, Z72 a TX s přídavným mikrofonem), kterým umožňuje nahrané zvukové záznamy převést na MP3 a ušetřit tak místo na SD kartě nebo disku. Mp3Enc je zdarma je shareware a ke stažení na této adrese www.newborngames.se/?mp3enc.

Aktualizováno 23:50 : Mp3Enc není zdarma jak jsem psal, ale jde o shareware a stojí 12$. V neregistrované verzi umožňuje převod WAV souborů se záznamem do délky 20 sekund. Navíc je Mp3Enc celkem vybíravý a nezkousne jen tak nějaký soubor WAV, musí jít o 16-bitový PCM WAV. Mimochodem pár WAVů nahraných ještě na Zire 72 (IDA PCM) Mp3Enc odmítl kódovat. Za největší vadou Mp3Enc, s ohledem na komerční povahu aplikace, považuji neschopnost běžet na pozadí.

Palm Inc. končí s prodejem legendárního Palm Trea 650

treo Palm Inc. pomalu končí s prodejem Palm(One) Trea 650. V nabídce eshopu pro USA na stránkách www.palm.com se u Trea 650 tento týden objevila informace o ukončení prodeje. Místo Palm OS Trea 650 je nabízeno pro CDMA sítě Treo 700p a pro GSM nové Treo 680, které je defakto pouze mírně vylepšeným nástupcem GSM Trea 650.
Z dnešního pohledu už jen směšná KomunikátorZminuléhoStoletí recenze Trea 650 na mobilmania.cz svého času vzbouřila vody české Palm OS komunity a s odstupem více než roku mohu s klidem napsat, že opak byl pravdou a Treo 650 naopak předběhlo dobu. Předběhlo v perfektním mixu hardwaru, softwaru a promyšlené použitelnosti s nedostižnou jednoduchostí používání Palm OS. Ač jsem velkým příznivcem kombinace PDA+mobil, je a zůstane pro mě Treo 650 velkou legendou v kategorii smartphonů a komunikátorů.
Zdroj : palm.com

3. 12. 2006

Hodnocení Palm Trea 680 od Walta Mossberga z Wall Street Journal

mossberg Walt Mossberg, respektovaný novinář píšící o počítačových technologiích pro Wall Street Journal (WSJ), zhodnotil nové Palm Treo 680 ve své rubrice Personal Technology na webu WSJ. Spolu s Treem 680 s Palm OS hodnotil Walt Mossberg také nový T-Mobile Dash (HTC S620) s Windows Mobile for Smartphone.
Citace z článku :
"The new Treo still has great software, but it makes some compromises and still fails to match the new competitors in slimness, lightness or price. The Dash has very nice hardware, but is hampered by lousy software".
"Nové Treo má stále skvělý software, ale přináší i některé kompromisy a dosud ne zcela stačí na konkurenci pokud jde o tenkost, lehkost nebo cenu telefonu. Dash ač hardwarově velmi dobrý, je omezen bídným softwarem".

Zdroj : wsj.com

1. 12. 2006

VeriChat IM pro Palm OS ukončen

palmPDAapps s okamžitou platností ukončili prodej předplatného na IM program Verichat pro Palm OS. Důvod je jen a pouze marketingový a je vynucen firmou Nokia. Nokia před časem koupila firmu Intellisync a Intellisync poté koupil PDAapps, tvůrce VeriChat. VeriChat se tak defakto stal majetkem firmy Nokia.
VeriChat se, i přes problémy se CE znakovými sadami, nechá považovat za technologickou špičku Palm OS Instant Messengerů a Palm OS aplikací obecně. Byl to právě VeriChat, který dokázal postavit na hlavu tvrzení, že Palm OS Garnet není multitaskingový OS. Osobně spíš preferuji pro IM Chatopus, ale přesto bude ztráta VeriChatu pro Palm OS citelná.
Pokud jde o PDAapps tak je nutno také dodat, že i pro ostatní mobilní platformy jako je BlackBerry nebo Windows Mobile byl prodej a vývoj ukončen. Důvod je stejný, Nokia.

Zdroj : palminfocenter.com, PDAapps.com

30. 11. 2006

Garmin skončil s Windows Mobile GPS PDA. Výroba Palm OS verzí pokračuje.

garminFirma Garmin, známá širokým spektrem svých výrobků pro GPS navigaci, potichu ukončila výrobu všech Windows Mobile PDA, konkrétně iQue M3 a M4. Důkazem může být jejich web s GPS PDA zde.
Garmin nadále bude vyrábět jen model iQue 3000 s Palm OS Garnet (na obrázku) a letecké iQue 3600a také s Palm OS.


Zdroj : garmin.com, theinquirer.net

28. 11. 2006

Opera Mini : verze 3

operaOpera včera uvolnila novou verzi javového webového browseru Opera Mini pro mobily a kapesní počítače. Download je zde. Nová verze přináší řadu nových funkcí, jako například RSS čtečku, zapezpečené připojení, podporu pro upload a sdílení fotek atd.
To by byla dobrá zpráva, ta špatná je, že s lokalizací PiLoc stále nefunguje advanced verze (poslední s PiLocem funkční advanced verze Opery Mini je 1.2) a i bez PiLocu má zatím Opera Mini 3.0 snahu padat a působit reset.

Zdroj : opera.com

Washington Times : Treo 680, velká trefa pro Palm

treoWashington Post vydal pozitivní recenzi Marka Kellnera na nové Palm Treo 680.
Recenze v angličtině je zde washingtontimes.com/technology/
Závěr recenze od Marka Kellnera se nese v docela nadšeném duchu a končí, volně překládám : "Chtěl bych Treo 680 pod stromeček? To si pište!"

Zdroj: Washington Times

27. 11. 2006

Li-ion baterie : drobné rady - doplněno, upraveno



- Nové Li-ion baterie je dobré před prvním použitím plně nabít, to je ostatně doporučováno i na ochranné folii displeje u Palm TX.
Následně je dobré baterii používáním v palmu vybít a znovu plně dobít, tím by měla být baterie optimálně připravena pro používání. Tento postup není nutně univerzální a do značné míry závisí na stavu v jakém se baterie nachází po dodání a proto je důležité řídit se především informacemi od výrobce ať už baterie nebo přístroje.

- Pro optimální výkon Li-ion baterie je potřeba čas od času baterii kalibrovat (řídící elektroniku). Kalibraci jde většinou provést vybitím a znovu nabitím do 100%. U palmů s nabíjecími bateriemi je možné kalibraci provést i tzv. In-Cradle resetem, tj. soft resetem palmu připojeného a dobíjeného nabíječkou. Kalibrace by měla být opakována přibližně po 40 nabíjecích cyklech, odhadem tedy jednou za 3 měsíce.

- Li-ion baterie podávají optimální výkon pokud jsou často používány. Pokud jsou využity jen zřídka, je dobré je jednou měsíčné nechat vybít a zase nabít.

- Li-ion bateriím nesvědčí velmi časté plné vybíjení. Lépe je proto baterii dobít dvakrát ze stavu z 50% do 100% než jednou z 0% do 100% (procenta vyjadřují ukazatel stavu baterie v palmu).

- Li-ion bateriím nesvědčí, pokud jsou běžně vystaveny teplotám nad 35°C, může u nich dojít k nevratné degradaci a tedy snížení kapacity a počtu nabíjecích cyklů. Pokud se palm při dobíjení zahřívá, je dobré nabíjet ho bez pouzdra.

- Velký chlad a zima zkracují výdrž baterie. Jde ale jen o dočasnou záležitost a návrat do běžných teplot znamená též návrat kapacity a výdrže baterie na původní úroveň.

- Dřív nebo později se nakonec přece jen Li-ion baterie odporoučí do nízkých kapacit a jediné řešení je výměna. To může člověk udělat někdy snadno sám (Treo), jindy už méně snadno a nebo to může nechat na někom, kdo má s výměnou baterek zkušenost.

www.batteryuniversity.com
www.apple.com/batteries/
en.wikipedia.org/wiki/Lithium_ion_battery
www.belza.cz/charge/liion1.htm
kb.palmone.com

24. 11. 2006

Další recenze Palm Trea 680

Postupně se na webech věnovaných mobilním telefonům, PDA a počítačům objevují další recenze Palm Trea 680.
Recenze na InfoSync World dopadla pro Treo 680 velmi příznívě, v hodnocení vystoupalo až na 86%.
Naopak ve velké recenzi na MobileTechReview si Treo 680 vedlo trochu hůře a dostalo hodonocení 3,5 bodu (hvězdičky) z 5.

Odkazy na recenze :
Treo 680 na InfoSyncWorld.com
Treo 680 na MobileTechReview.com
Treo 680 na LaptopMag.com
Treo 680 na PCMag.com

23. 11. 2006

Li-ion baterie : drobné rady

Článek byl pro nepřesnosti ve formulacích a obsahu stažen. Jeho opravená verze je k dispozici zde Li-ion baterie : drobné rady - doplněno, upraveno

Editováno 24/11/2006 1:40, 27/11/2006 3:00, 28/11/2006 18:40

22. 11. 2006

Palm, nabíjení a Lithium-ion baterie

Před časem jsem při brouzdání po webu www.apple.com narazil na dobře a přístupně napsaný článek, popisující jak se věci mají s Lithium-ion bateriemi. To nejpodstatnější se zde pokusím přepsat, odkaz na originál v angličtině je zde www.apple.com/batteries/

Výhodou Li-ion baterií oproti starším typům je vyšší kapacita a možnost nabíjet baterii vždy, když je potřeba a příležitost, bez ohledu na okamžitý stav nabití baterie. Dobíjecí cyklus Li-ion baterií se skládá z plného nabití a využití energie baterie. Li-ion baterie mají ale i nevýhodu v tom, že ač počet možných dobíjecích cyklů před degradací baterie je značný, přeci jen je konečný.
Samotné nabíjení prochází většinou 2 fázemi, rychlým nabíjením do stavu 80% a následně nabíjení postupně přechází do fáze nabíjení malým proudem (trickle charge) s dobitím až do 100% kapacity baterie.
Ještě jednou, za jeden nabíjecí cyklus se považuje plné nabití do 100% kapacity baterie plus úplné využití energie baterie. Ne každé dobití baterie do 100% je tedy nutně jedním nabíjecícm cyklem.
Příkladem může být situace, kdy používám Palm (v článku iPod :-) několik hodin a využiji 50% energie z kapacity baterie, večer Palmíka dám do nabíječky a plně ho dobiji do 100%, druhý den ho opět používám a stav baterie znovu poklesne na 50%, opět ho večer dobiji do 100% a teprve nyní, druhý den a už druhým dobíjením do 100% jsem dokončil jeden dobíjecí cyklus. Každý dokončený dobíjecí cyklus sice lehce snižuje kapacitu baterie, ale než dojde k poklesu využitelné kapacity pod 80% původní hodnoty má baterie před sebou několik stovek dobíjecích cyklů. Kolik, to už záleží na kvalitě baterie.

Zdroj : www.apple.com, obrázek : wikipedia.org

Palm Treo 680 oficiálně v prodeji, objevují se první recenze


Dnešním dnem je možné v USA koupit nové neblokované Treo 680 přímo na webu palm.com a to za cenu 399$, která je velmi dobrá. Treo je v USA také dostupné od mobilního operátora Cingular a to se smlouvou za 199$.
Spolu s dostupností Trea 680 se začali objevovat recenze a krátké první pohledy na Treo 680.

První pohledy
http://www.brighthand.com
http://www.palminfocenter.com

Recenze
http://mytreo.net
http://www.treocentral.com

Zdroj : palm.com

21. 11. 2006

Apple iPhone : Ed Cooligan z Palm Inc. se směje

V rozhovoru pro The San Jose Mercury News se CEO Palm Inc. Ed Cooligan dobře bavil při otázce zda se obává příchodu Apple iPhone.

Citace :
"We've learned and struggled for a few years here figuring out how to make a decent phone," he said. "PC guys are not going to just figure this out. They're not going to just walk in."

Velmi volný překlad :
"Několik let jsem se učili a probojovávali tím, jak udělat dobrý mobil, než jsme to zvládli" řekl Ed Cooligan. "Chlápci od PCček to prostě jen tak nezvládnou. Uspět se jim hned tak nepodaří."


Můj komentář:
Souhlasím částečně s tím, co je napsáno v příspěvku na engadget. Pokud se podívám na nová Trea, Palm OS 700/680 a Windows Mobile 700/750, tak i s ohledem na jejich hardwarové vybavení bych byl trochu opatrnější než šéf Palm Inc. v hodnocení možných úspěchů Apple iPhone. Apple, pokud bude chtít, prostě na trh mobilů a smartphonů v klidu napochoduje a krčit v koutě se opravdu nebude. Jen aby nebyl Palm Inc. první, kdo se bude divit až Apple opravdu s iPhonem přijde. Je to totiž právě Palm, kdo má mezi vlastními zákazníky řadu fanoušků značky Apple ...

Zdroj : engadget.com, palminfocenter.com, The San Jose Mercury News

editováno 21/11/06 16:40, 23:50

20. 11. 2006

Blue Pill : zabezpečená data v Palm OS Treu


Dmitry Grinberg právě dokončil vývoj nové aplikace pro Palm OS Treo. Blue Pill, jak se novinka jmenuje, je zaměřená na bezpečnost a ochranu vašich dat v Palm Treu pro případ ztráty nebo odcizení. Blue Pill umožňuje nadefinovat až 16 bezpečnostních funkcích aktivovaných pomocí přijaté SMS. Mezi možnými akcemi prováděnými na základě poslané SMS je třeba formátování SD karty, odeslání informace o stavu Trea, zamknutí Trea nebo provedení hard resetu. Blue Pill je komerční aplikace a stojí 8$. Více informací najdete na stránkách palmpowerups.com

Zdroj : PalmPowerups

Kinoma 4EX : update na 4.0.1

Kinoma 4EX byla akutalizována na verzi 4.0.1, která přináší novou verzi vestavených playlistů, přibyl seznam internetových rádií ze SomaFM a podpora pro streamovaní medií přes Avvenu. V této aktualizaci je také opravena řada drobných chyb v přehrávání streamovaných videí a vylepšena byla práce s Flash videem.
Popis je zde a akutalizaci je nejlépe provést přímo z Kinomy v Palmu.


Zdroj : Kinoma

19. 11. 2006

Bude zahájení prodeje Palm Trea 680 zpožděno?

Podle webu CrunchGear bude příchod Palm Trea 680 na předvánoční trh pozdržen a to díky chybě při finalizaci Trea 680 na výrobní lince. Všech 144 tisíc dosud expedovaných Treií 680 muselo být vráceno do továrny, aby bylo zkontrolováno zapojení mikrofonů. To svědčí o dvou věcech, o perfektní kontrole Trea ze strany Palm Inc., ale také o možných drobných potížích s výrobou Trea ze strany Invetecu, smluvního výrobce pro výrobu Trea 680. Jen pro doplnění uvádím, že Inventec jako smluvní výrobce zajišťuje např. i výrobu iPodů pro Apple.

Zdroj : CrunchGear

17. 11. 2006

Mobilní verze YouTube pro Kinomu 4EX a Blazer


Jednou z opravdu povedených nových vlastností Kinomy 4EX je možnost sledovat streamované videa z YouTube a z Google Videa. Základní playlist z YouTube je v Kinomě 4EX hned po instalaci a obsahuje videa řazená do několika kategorií, jako například nesledovanější, nejnovější, nejlépe hodnocené apod., bohužel už nepodporuje vyhledávaní. V tom ji může dobře zastoupit webový prohlížeč Blazer, ten ale pro změnu zase neumí automaticky předat nalezený link přímo do Kinomy a spustit ji. Schopnost přímo z webové stránky spouštět YouTube a Google video (a všechny ostatní Kinomou podporované formáty) má až nový Blazer verze 4.5, který bude třeba v Treu 680 nebo je aktuálně v Treu 700p(CDMA).
Tuto určitou nepraktičnost lze obejít buď manuálním kopírováním webové adresy videa a vložením do Kinomy nebo lépe pomocí nové neoficiální mobilní verze YouTube, která umožňuje adresu videa uložit jako playlist s příponou .asx a Kinoma si pak při otevření tento odkaz-playlist sama najde a zobrazí v záložkách.
Mobilní verze YouTube je na této adrese http://www.doitgo.com

16. 11. 2006

Palm Treo 680 v recenzi na mobile-review.com

Dnes byla vydána na mobile-review.com recenze nového Trea 680. Hned na začátek musím napsat, že Palm OS znalý čtenář bude během čtení recenze občas "růst". V recenzi je trochu moc zbytečného balastu ohledně "hrozné zastaralosti" Palm OS a naopak na některé věci se zapomíná.
Barevnost nebo lépe berevný profil prostředí Trea 680, který zvolil autor recenze, mohu s klidem prohlásit za hnusný a zámerně s prostředím telefonní aplikace neladící. Palm OS v Treu 680 má asi vypadat hnusně, což se celkem daří.
Recenze v angličtině.
Recenze v ruštině.

Zdroj: mobile-review.com

Zune v show Craiga Fergusona.

Craig Ferguson, celkem vtipný chlapík ve své Late Late Show na CBS v USA neopomenul připomenout uvedení nového MP3 přehrávače Zune od Microsoftu tento týden a to způsobem, který mě docela pobavil :-D


http://www.youtube.com/watch?v=V5ENLm0JsQw

15. 11. 2006

Apple iPhone : realita nebo spekulace?

Hon Hai Precision Industry Co Ltd (Foxconn Electronics) podle Forbes.com získal od Apple Computer zakázku na výrobu 12 miliónu mobilních telefonů, které fungují zároveň jako mp3 přehrávač. Apple iPhone se tak zdá být potvrzen docela věrohodně, i když kdo ví ...
Na weblogu o Applu pak k informaci přidali i povedený koncept toho, jak by Apple iPhone mohl vypadat (viz. obrázek).
A to mi také připomíná další koncept mobilu od Apple, Apple iTalk, který pro změnu formou videa před časem koloval po internetu.
http://www.youtube.com/watch?v=4296efmOWLs


Zdroj: forbes.com

Garmin ukončil výrobu Windows Mobile PDA (iQue M5)



To je zase povyku, že Garmin ukončil výrobu Palm OS PDA a přesně na stejné vlně, ale opačně se nese titulek tohoto příspěvku. Garmin ukončil výrobu starých Garmin iQue 3600/3200 s Palm OS 5.2.1, ale že letos také ukončil výrobu iQue M5 s Windows Mobile už ani slovo.
Garmin iQue 3600 přišel na trh ještě před Tungstenem T3 v roce 2003 a spíš bych se divil, kdyby ho Garmin vyráběl i nadále. Otázkou tedy spíš je, který z operačních systémů si Garmin vybere do budoucna. Bude i nadále používat Palm OS Garnet? Počká na Access Linux Platform (ALP) a nebo se zaměří jen Windows Mobile?
Nápovědou mohou být dva nové modely GPS PDA, které Garmin letos představil. Jde o Garmin iQue 3000 s Palm OS a Garmin iQue M4 s Windows Mobile.
Současná modelová řada GPS PDA tak zahrnuje dva modely s Palm OS - iQue 3000, iQue 3600a a také dva modely s Windows Mobile - iQue M3 a iQue M4. Situace je tedy zatím 50 na 50 :-)
Na obrázcích jsou vlevo Palm OS iQue 3600 a vpravo Windows Mobile iQue M5.

14. 11. 2006

Scrybe

Scrybe je novým a jak autoři tvrdí revolučním online/offline kalendářem s ukolovníkem, kontakty a synchronizací s kapesními zařízeními. Celá webová aplikace vypadá podle prezentace povedeně a velmi vtipný je PaperSync :-) ale mám takový dojem, že jsem něco jako "papersync" už někde viděl. Scrybe sídlí na www.iscrybe.com a je zatím ve fázi beta.

2PlayMe : super aplikace pro Palm OS


2 Cool for Pocket PC, přesně takový a přitom pravdivý podtitul má aplikace 2PlayMe od Henka Jonase aka MetaView (autor Palm PDF a také dotažených Palm OS portací her Doom, Quake, Duke 3D apod). 2PlayMe je vlastně původně alarm s možností přehrávat mp3 jako melodii alarmu a přesně pro tento účel jsem si vlastně i 2PlayMe pořídil. Postupem času ale jen u této funkce nezůstalo a dnes je 2PlayMe ve verzi 3 vlastně kombinací chytrého opakujícího se alarmu s "velitelským můstkem" mého Palmu TX.

2PlayMe používám více než dva měsíce a mohu s klidem říci, že se pro mě stala jednou z "must have" aplikací v mém Palm TX. Jinak řečeno, už si nedovedu představit ráno bez probuzení za zvuku mé oblíbené písničky (aktuálně I Want It All od Kosheen z alba Resist), bez toho aby aplikace 2PlayMe v 7 hodina ráno nastavila internetový profil pro mobil a VersaMail tak mohl úspěšně stáhnout maily z několik mailových schránek, bez toho aby v 9 hodin zapnula WiFi a internetový profil nastavila na WiFi a odpoledně vše přepnula zpět na mobil ...

Seznam funkcí kterými je 2PlayMe obdařeno je docela dlouhý
- 3D hodiny s nastavitelným pozadím a barevností hodin
- alarm s opakováním a funkcí snooze
- alarmy s přehráváním standardních alarmů, reálných MIDI nástrojů (Timidity) a prostřednictvím Pocket Tunes, Aero Playeru, Real Playeru (!) a Sony Audio Playeru i přehrávání hudby ve formátech které jsou schopné tyto playery přehrát včetně spuštění internetového rádia (pTunes) a to i v náhodném pořadí
- alarm jako odpočítávání
- zapnutí/vypnutí Palmu
- start HotSync
- softreset
- start/stop WiFi (TX, LD)
- Treo 650 : start/stop GSM Modulu (automatické zadání PIN)
- Treo 650 : restart GSM pro resetu (dtto)
- start/stop Bluetooth v kooperaci s BtToggle
- zapnutí/vypnutí zvuku
- výběr internetového profilu
- sync času z hodinami na internetu
- etc.

A ještě „drobnost“, vlastně tip přímo od autora aplikace, kombinace MacroPlay s 2PlayMe umožňuje plně automatizovat snad všechny často se opakujících činností prováděné s palmem.
2PlayMe je sharewarová aplikace, která je i v neregistrované verzi plně funkční, jen je omezen počet alarmů které lze nastavit. Cena za plnou verzi je okolo 10$ a jsou to dobře utracené peníze a Henk Jonas si je zaslouží.
2 Cool 4 Pocket PC.

8. 11. 2006

Janam - nový výrobce průmyslových Palm OS Garnet PDA

Janam Technologies a ACCESS Systems Americas, Inc. dnes oznámily uzavření pětileté licenční smlouvy, na základě které bude Janam vyvíjet a vyrábět mobilní počítače, průmyslové scannery čárových kódu na platformě Palm OS Garnet.
Janam Technolgies dnes také ohlásila dvě řady Palm OS produktů, XP20 a XP30, které splňují průmyslový standard IP54 Class II na odolné mobilní počítače.
Řada XP30 je vybavena CPU Freescale MX-21(266MHz), barevným QVGA LCD displejem, podsvícenou numerickou klávesnicí, USB 1.1, IrDA, Bluetooth, 32 MB SDRAM, 64MB NAND Storage, mikrofonem, reproduktorem, tříbarevným LED indikátorem, vibračním i zvukovým alarmem a také volitelně WiFi 802.11b/g (WPA).
Podrobnější popis je na stránkách Janam Technologies.

RSS, Blogger, Palmista a ATOM

Blogger.com, v kterém spravuji Palmistu, si bohužel nerozumí s formátem RSS 2.0 a nezobrazí korektně české znaky, pokud hlavní stránka Palmisty je v jiném než UTF kódování. Není žádná reálná možnost (nebo jsem žádnou nenašel) jak změnit nevalidní RSS 2.0 na validní a české znaky zobrazující kanál. Feed ve formátu ATOM je nejen modernější, ale navíc je validní a s češtinou si rozumí ...

7. 11. 2006

Nová éra mobility od Palm Inc.

Na stránkách Palm Inc. je stále k vidění, dle mého názoru, velmi povedené propagační video s názvem The next age of mobilty begins. Video je ve formátu mov a jediné mínus je jeho velikost (přes 100MB).
Dodatek: Tak mě tak napadá, že to video by se nechalo klidně využít i při prezentaci Trea 680 ;-)

Palm tvrdě odmítá patentovou žalobu NTP

NTP Inc. podala žalobu na Palm Inc. pro údajné porušení sedmi patentů, které vlastní. Palm Inc. v reakci na žalobu zpochybnil relevanci patentů a upozornil, že zmíněné patenty jsou nyní znovu posuzovány United States Patent and Trademark Office poté, co byly patentovými experty označeny jako neplatné. Palm tvrdí, že obsahem patentů je pouze emailová komunikace postavená na technolgii dříve populárních pagerů a nemá tak nic společného s dnes používanými mobilními technologiemi.
Celé prohlášení Palm Inc. je zde

Zdroj: Palm Inc.

4. 11. 2006

Palm Treo 680 v předprodeji na palmhelp.cz


Pokud se nemůžete dočkat Trea 680 tak v palmshopu na palmhelp.cz je od včerejšího dne v předprodeji za 12 349,- Kč. Treo 680 je nabízeno ve všech čtyřech barvách a s přibalenou 512 MB kartou Kingston! Pokud jde o cenu tak je o něco lepší než původně očekávaná.

1. 11. 2006

Kinoma 4EX - WMV/A 9, MPEG4, RTSP a YouTube (FLV) pro Palm OS

Dnešním dnem je dostupná nová verze Kinomy 4EX pro Palm OS s podporou Windows Media 9 (video i audio), MPEG-4, AAC, MP3, Flash Video a RTSP streamingu.
Připomínám, že formát Windows Media 9 je používán pro videostreaming ČT4, ČT24, Óčka nebo archivu ČT1 a ČT2. Přehrávání ČT24 a Óčka jde, podle dosavadního testování, Kinomě docela dobře a limitujícím faktorem je spíš rychlost připojení. Podpora pro WMV ale není univerzální a třeba WMV V8 není podporováno.
Kinoma podporuje přehrávání i ve formátu MPEG4, s rychlostí je to ale spíš horší než lepší a FPS jsou celkem nízko. TCPMP 0.72rc1 zvládá MPEG4 o dost lépe.
Co se naopak povedlo je podpora pro přehrávání hitu poslední doby - videií z YouTube/Google Videa ve formátu Flash Video, ty Kinoma umí na jedničku. Kinoma 4EX podporuje i zvukový formát AAC a autoři tvrdí, že umí přehrávat muziku ripovanou iTunes (nezkoušel jsem).
Kinoma 4EX si po nainstalování ukousne okolo 2 MB ze Storage Heap palmu což je vzhledem k schopnostem tak akorát. Jako pěkně otravné mi přijde prohledávání SD karty při každém startu a zatím jsem nenašel nastavení, které by toto prohledávání vypínalo. Kinoma po naistalování vyžaduje aktivaci a to buď přes internet nebo pomocí kódu.
Na zhodnocení Kinomy 4EX je ještě čas a chce to delší zkušenosti. Autoři prezentují Kinomu 4EX jako nástroj především pro přehrávání streamovaného videa a audia a opravdu je v tomto ohledu na tom Kinoma velmi dobře. Jako náhradu za TCPMP ji ale nelze považovat! Co autorům Kinomy nelze upřít, je smysl pro načasování a CorePlayer má teď konkurenci, kterou alespoň na nějaký čas nemůže přehlédnout. A to je dobře!

Poznámka : Zatím tady chybí screenshoty přímo z palmu a to proto, že mnou používaný Snap prostě nic nezachytí.

Editováno 20:50

Windows Media Video Streaming pro Palm OS


Jen v rychlosti, přehrávat WMV9 a MPEG4 v dobré kvalitě a rychlosti včetně streamů jako ČT24 a Óčko už není pro Palm OS PDA žádný problém. Přidávám fotku a v dalším postu se rozepíši podroběji.

31. 10. 2006

Manybooks.net - eknihy v mnoha formátech


Dobrým zdrojem eknih, i když především v anglickém jazyce, je web manybooks.net nebo jeho mobilní verze mnybks.net s velkou nabídkou klasických knih jako je Dracula, Dobrodružství Sherlocka Holmese nebo 20 000 mil pod mořem. Hlavní výhodou manybooks.net je možnost zvolit si formát eknihy ve kterém si ji chci stáhnout. Nabídka formátů eknih je velmi široká, začíná u PDF a přes řadu formátů jako Palm Doc, eReader nebo Plucker končí u RTF a Mobipocket.
Na manybooks.net jsou eknihy i v jiných jazycích než v angličtině, ale jejich nabídka není tak široká. Čeština je zastoupena také, ale bídně, v nabídce jsou jen dva tituly. Naštěstí to zase tak moc nevadí, protože tradičním zdrojem eknih v češtině jsou především www.palmknihy.cz.

Demo Heaven Seven od Picarda


Palm OS verze The Core Pocket Media Player (původně Beta Playeru) vznikla díky Gáboru Kovácsovi z Maďarska, který má přezdívku Picard. O tom, že je Picard velmi nadaným programátorem není sporu. Dobrou ukázkou jeho schopností (a také znalosti assembleru) je i napsání kódu pro demo Heaven Seven (64kB). Demo pochází z roku 2000. Odkaz na stažení dema je tady a Picardovi stránky věnované tomuto demu jsou zde.

Doplnění :
Nebyl jsem přesný v datování dema Heaven 7, demo totiž pochází už z roku 2000 a v tomto roce navíc vyhrálo první místo v sekci PC 64kB (jak si správně vzpomínal chaoos) na demo-párty Mekka & Symposium 2000.

28. 10. 2006

Piloc, Palm Universal Wireless Keyboard, Palm TX a funkční čeština.

Před časem jsem psal o počeštění klávesnice Universal Wireless Keyboard v lokalizaci PiLoc a menší chybě ve verzi pro Palmy s NVFS, o chybějícím háčku pro psaní ď,ť,ň i velkých písmen s háčkem.
Díky příspěvku od Dominika v diskuzi pod zmíněným postem je problém vyřešen, alespoň pro kódování Windows. Piloc se skládá ze dvou částí, piloc.prc a czech.prc (pro češtinu). Zakopaný pes, tedy chyba, je v czech.prc. Pokud ale použijete czech.prc z malé lokalizace pro Tungsten T3 počeštění klávesnice je při nastavení kódování na Widnows perfektní, háček se píše přes AltGr+V a písmeno, malé i velké a také Y a Z jsou podle českého rozložení. Používám malou lokalizaci a Palm TX je zatím 100% stabilní.
Při přepnutí na kódování ISO je však opět potíž s háčkem, který už není na AltGr+V (nebo se mi zatím nepodařilo metodou pokus omyl najít).
Díky Dominikovi za dobrý nápad a také typ na plné počeštění UWK od Palm Inc.

27. 10. 2006

Dokonalé PDA, LifeDrive 2.

Soutěž o design dokonalého PDA na PDA24/7 má dle mého názoru jasného vítěze, je jím autor pod nickem PeeNutt. Nedjřív se podívejte na obrázky převzaté z PDA24/7.



Bylo by to krásné, ale naděje že bychom se něčeho takového od Palm dočkali se blíží nule. Škoda.

Zdroj: PDA24/7, PeeNutt

Konečně CorePlayer pro Palm OS.

Od včerejšího večera (jak upozornil Michael v diskuzi) je možné přes stránky www.coreplayer.com a www.mobihand.com koupit CorePlayer Mobile pro Palm OS (CP). Jde samozřejmě i přes odklady o úvodní vydání a ta se většinou neobejdou bez chyb. Po určité nejistotě z minulého týdne se nakonec přece jen zdá, že CoreCodec dostojí svým slibům a CorePlayer bude králem audia a videa na Palm OS paltfromě. Nemá cenu psát a opakovat co již bylo řečeno, podrobnější popis funkcí je třeba na www.palmhelp.cz .


25. 10. 2006

Kdy bude CorePlayer Mobile pro Palm OS?

Původně slíbený termín 16/10/2006 pro vydání Palm OS verze CorePlayeru (CP) nevyšel údajně díky na poslední chvíli objevené chybě v menu Options. Následně slíbený termín vydání, konec minulého týdne, nevyšel také. Vydání bylo odloženo na včerejší den, tedy na 24/10/2005. Bohužel ani včera jsme se Palm OS verze nedočkali ... jen informace, že by dnes 25/10 měl být CorePlayer pro Palm OS konečně ke koupi na MobiHand. Je 13:00 CET a CorePlayer pro Palm OS stále nikde, no snad je to časovým posunem a později večer našeho času se CP přece jen konečně objeví.

Doplněno
Ještě jedna věc, diskuze na corecodec.com v sekci General a Mobile jejichž tématem je verze pro Palm OS byly přesunuty do samostané skupiny CorePlayer - Palm OS.
V přehledu sekcí na fóru corecodec ale samostatná sekce Palm OS chybí a to do té doby, než se zalogujete na fórum ...

23. 10. 2006

Nový web browser Universe pro Palm OS


Nový web browser pro Palm OS je na obzoru. Jmenuje se Universe 3.0 a je vyvíjen jako Open Source, což ale neznamená že bude zadarmo. Zajímavě vypadá seznam funkcí.
- tabbed browsing s až třemi najednou otevřenými okny webového prohlížeče!
- integrovaná RSS čtečka
- JPEG, GIF, BMP a PNG (s alpha kanály)
- HTML,XHTML,WML,RSS 1.0/2.0, WAP 1.0/2.0
- HiRes+
a funkcí je více a další se chystají.
Celý projekt navazuje na wapový prohlížeč WAPUniverse a je nyní ve stadiu beta testování. Universe nemá nic společného s firmou Access ač to tak díky oficiálnímu screenshotu vypadá.
Stránky Universe www.wapuniverse.com

Zdroj: palmaddicts

Upraveno 25/10/2006
Universe 3.0 budé také obsahovat podporu kódování Unicode a měl by mít i svou vlastní knihovnu fontů pro Extended Latin (tedy i češtinu).

20. 10. 2006

CorePlayer pro Palm OS - vydaní odloženo, opět

   Zmatek, odklady, výmluvy. CorePlayer Mobile . Nový multimediální přehrávač vstupuje na trh a než návrat krále, připomíná jeho příchod spíš nástup umolousaného šmudly, který ne a ne najít cestu na trůn, kde je netrpělivě očekáván. Co hůř, cestou ztrácí i některé královské insignie, jako třeba schopnost přehrávat Windows Media Video a Audio hned od začátku. O co víc je trapnější jeho příchod o to větším licenčním despotou se časem stane.
  CorePlayer Mobile měl být vydán v pondělí 16.10.2006 pro platformu Windows Mobile a Palm OS. Vydán byl s odkladem a jen pro Windows Mobile Pocket PC a den na to pro Smartphone. Palm OS verze měla být dnes. Není. Prý bude příští týden 24.10.2006. Doufejme, moc jiných šancí na opravdu univerzální mediální přehrávač s podporou všech důležitých formátů nemáme.
 Pro ty co ještě nezatratili CorePlayer je tu alespoň ukázkové video.

18. 10. 2006

Nové Documents To Go v9.0


Dnešním dnem je dostupná nová, už 9. verze Documents To Go (DTG).
Novinky a změny
- tvorba a editace nativních PowerPoint prezentací
- podpora InTact technologie. Dokument si zachová formátování i při editaci a uložení v handheldu. Verze 9 také přináší konec vlastních DTG formátů.
- nový file explorer (možnost procházet adresáře na kartě)
- editace záhlaví a zápatí (Word To Go)
- editace a prohlížení komentářů (Word To Go)
- editace a prohlížení textových polí (Word To Go)
- podpora obsahu s odkazy do dokumentu (Word To Go)
- podpora pro tvorbu a prohlížení XY grafů v tabulkách (Sheet To Go)
- vylepšena rychlost práce s pdf
- podpora pro odkazy a komentáře v excel tabulkách (Sheet To Go)
- nový vylepšený vzhled
- TrueType Fonty (Sheet To Go)

Editováno 19/10
Změn pod pod pokličkou DTG v9.0 je přece jen více než to vypadá a především technologie InTact, která zachovává formátování, makra apod. i při editaci a uložení v palmu je velkým posunem vpřed. Do vydání DTG v9.0 byly MobiSystems OfficeSuite jasnou jedničkou Palm OS "kanceláří", nyní se v určitém ohledu síly vyrovnaly, někde má výhodu OfficeSuite (unicode, ttf, obrázky apod.) a jinde má navrch DTG (Powerpoint, InTact). Velkou výhodou DTG je pak právě možnost prohlížet, editovat a vytvářet nativní PowerPointové prezentace přímo v Palmu.

Zdroj : dataviz.com, palminfocenter.com

Colorize - další barevná témata

colorize
Na fóru brighthand.com se objevil thread věnovaný barevným tématům pro Colorize. O Colorize jsem psal v tomto postu.
Zatím je tam sice jen pár témat, ale určitě budou přibývat. A jedna zajímavost, autor všech tam zveřejněných témat používá Tungsten E2.

Zdroj : brighthand.com, palmaddicts

17. 10. 2006

CorePlayer - Big Brother?

Editováno 22:00
Před více než měsícem jsem měl v úmyslu napsat něco málo o CorePlayeru, o chystaném a netrpělivě očekávaném nástupci TCPMP, nejlepšího media playeru pro Palm OS. Vzhlížel jsem k funkčně "nadupanému" CorePalyeru jako k řešení pro video, video streaming a přehrávání formátu wmv. Nakonec jsem nic nenapsal, zaujaly mě a trochu zarazily zmínky o social networkingu a jeho nezbytnosti pro CorePlayer. Některé další indicie (nutnost vlastnit účet na corecodec apod.) také spíš zvyšovaly mou ostražitost. Uvidíme, řekl jsem si a čekal na věčně odkládané vydání.
Včera večer když jsem naposledy kontroloval stránku coreplayer.com tak download link mířil ještě na handango.com. No nic počkám do rána a zabrousil jsme na fóra corecodec.com, kde jsem narazil na diskusi, kde byl zveřejněn nástin licenčních podmínek CorePlayeru. Nutno říci že dost drsný nástin.

Posuďte sami
CorePlayer vyžaduje připojení na domovský server "Core" a pokud mu připojení není dopřáno máte smůlu a po čase se CorePlayer "přepne do FREE módu" a komerční kodeky za které platíte přestanou fungovat.
Čas od času se ještě musíte přihlásit na svůj Core účet a stáhnout kousek kódu a ten nainstalovat z SD karty nebo z PC přes installer do Palmu. Pokud ne CorePlayer se opět přepne do FREE módu.
Licence je omezena a specifická jen na jedno zařízení, jeden Palm. Nový Palm, nová licence.
Funkce pro social networking vyžaduje sledování toho co přehráváte apod.


Nechtělo se mi původně věřit, že by autoři báječného TCPMP přistoupili na tak, jak někdo jiný někde jinde napsal, drakonické licenční podmínky. Ale autorem postu byl sám leader corecodec Dan "BetaBoy" Marlin. Mé nadšení pro CorePlayer dost opadlo. Navíc se na Handango CorePlayer pro Palm OS neobjevil a tak jedinou dostupnou verzí se nad ránem stal CorePlayer pro Windows Mobile na mobihand.com (a je to tak i nadále).

Naštěstí příspěvek na corecodec nezůstal nepovšimnut a tak se okolo licenčních podmínek na některých fórech rozběhla debata. Debatu nakonec ukončil opět BetaBoy. CorePlayer 1.0 nevyžaduje kontakt s "Core" servrem a ani se sám v žádném případě nedegraduje-nepřepne do FREE módu. Ve verzi 1.0 zatím není ani social networking tedy funkce Seek and Share a tak CorePlayer nebude sledovat to co si přehráváte.
Ale co verze 1.1 a vyšší? No nic ...

V prvních 6 týdnech po vydání CorePlayeru bude dostupná pouze plná komerční verze za cenu 25$, poté bude k dispozici FREE CorePlayer (bez placených licencovaných kodeků) a také trial verze plné komerční verze. Teprve někdy koncem roku přijde na řadu vydání Beta Playeru.

Formáty podporované CorePlayerem jsou
- DivX/XviD/Mp4
- H.264(AVC)
- WMV (9)
- MP3
- OGG
- WMA
- AAC
- MIDI
+ HTTP/UDP Streaming

Vypadá to pěkně, tedy až na ty licenční podmínky ...

Doplněno 23:35
Dle fóra na corecodec nebude verze 1.0 CorePlayer pro Palm OS podporovat WMV.

Zdroj: forum corecodec.org

Google Maps pro Palm OS podrobněji a s videem.


Mapy a satelitní pohledy.
Google Maps pro Palm OS (GMP) jsou vlastně Google Maps Mobile upravené pro Palm OS a fungují obdobně jako jejich webový bratříček. GMP mají mírně omezenější databází míst, která je možné vyhledat a stejně tak je drobně omezena podrobnost zobrazení.

Plánování trasy.
GMP umí vyhledávat a plánovat trasy a to dokonce podrobně včetně upozornění na odbočky a vzdálenosti další události na trase. Tuto funkci si bohužel v ČR zatím moc neužijete a ani v Německu či Polsku. První zemi, kde se mi podařilo použitelně vytvořit cestu byla Francie a dále na západ a severozápad je situace jenom lepší. Plánování trasy je nyní možné i ve střední Evropě. V USA, Kanadě a nově i většině zemí EU (viz. Google Maps Pro Palm OS vyhledají cestu i v ČR/SK) je pak GMP možno použít i jako levnou jednoduchou mapovou navigaci bez GPS modulu. Pozor Google Maps neumí spolupracovat s GPS!

Obchody, hotely, pizza a květiny.
GMP umožňují vyhledávání místních obchodů, hotelů apod. Pro Českou republiku zatím tato funkce zůstává nevyužita nebo alespoň mě se nepodařilo žádný lokální obchod nebo hotel nalézt. Situace se opět mění cestou na západ a v USA je množství zobrazených místních "bussineses" velmi dobré. Vyhledané objekty se na mapě zobrazí v podobě očíslované šipky a po tapnutí na ni se otevře okno se jménem, adresou a telefonním číslem objektu. GMP v Treu umožňují telefonní číslo přímo vytočit a je možné naplánovat trasu k vybranému objektu. Zobrazených objektů a tras je možné se zbavit z menu funkcí Clear Map.

Dopravní informace.
Funkce je dostupná pouze v USA a Kanadě a dokáže na hlavních silničních tazích zobrazovat aktuální hustotu provozu pomocí barev.



poznámka k videu : video jsem snad trochu vylepšil, tj. nahrál znova.

Google Maps a Palm TX.
GMP jsou optimalizované pro čtvercový displej Trea a i na HiRes+ displeji jsou zobrazeny jen čtvercově. Optimalizace pro PDA Phone Treo působí u Palm TX občas potíže s automatickým připojování k internetu a je potřeba nejprve manuálně spustit připojení a teprve pak otevřít Google Maps. Velmi dobrou vlastností GMP je aktuální zobrazování množství přenesených dat a v jednom z menu je možné nalézt i celkové množství načtených dat.
Google Maps podporují PalmTasking nebo-li při opuštění aplikace a návratu do ní jsou GMP ve stavu v jakém jste je opouštěli. GMP si načtené mapy "kešují" a jednou načtené mapy není nutné nově načítat z internetu. Praktická je i možnost úplného "resetu" GMP a jejich uvedení do stavu po nainstalování.

Google Maps problémy.
GMP, ač to zpočátku nevypadalo, mají i některé pro nás v ČR nepříjemné chyby pokud jde o vyhledávání obcí a měst. Při hledání některých měst s diakritikou v názvu narazíte na chybu "Google Maps Error - palmgstring.cpp:217 error == errNone" a GMP se ukončí. Do hry tady občas vstupuje i lokalizace PiLoc (jak jinak) a tak někdy pomůže PiLoc vypnout a zadat název obce nebo města bez diakritiky a GMP pak místo najdou. Klasickým příkladem je třeba Benešov. Naopak u některých měst nepomůže nic, jen německý název viz. třeba Plzeň nebo Děčín. Tuším tu nějaké nepěkné spiknutí ... ;-) No a teď vážně, jakmile se v názvu hledaného objektu objeví znaky specifické pro sady win-1250 nebo iso 8859-2 je zle a GMP si s tím většinou bohužel neporadí a s chybou se ukončí. Nepomůže dokonce ani zadávání jména měst bez diakritiky. Ale abychom si nemysleli, že jde jen o potíž tady v ČR, podobné chyby v GMP způsobí i hledání objektů a měst třeba v Holandsku a v dalších zemích. Nejde tedy o „vlastnost“ aplikace, ale o chybu a tak doufám, že bude brzy opravena.
Jinak GMP zobrazují na mapových podkladech češtinu ok (bitmapy) a objekty jejichž jména jsou zobrazované za použití systémových Palm OS fontů jsou psány bez znaků s diakritickými znaménky tedy Plzeň jako Plzen a Děčín jako Decin.
Aktualizováno Leden 2006 :
Chyba s vyhledáváním měst a obcí s českými znaky byla opravena viz.:
Google Maps pro Palm OS aktualizovány

error
tetscen
decin

Google Maps pro Palm OS a KMaps
Samotné mapové podklady a objekty z Google Maps nejsou v Palm OS úplným nováčkem, k části z nich byl přístup již dříve díky javové aplikaci KMaps. KMaps používají API Google Maps, ale neumí zobrazit satelitní snímky a navíc podrobnost zobrazení v kontinentální Evropě je tristní. GMP jsou tak oproti KMaps nejen mnohem rychlejší ale z mého pohledu také intuitivnější a použitelnější.

Cena
Aplikace jako taková je zdarma, ale cena za používání závisí na způsobu připojení k internetu. Aplikaci GMP lze stáhnout přímo z Google nebo akutálně také z palmhelp.cz

Závěr
Vydaní aplikace Google Maps pro Palm OS (GMP) bylo příjemným překvapením, ale plné využití všech funkcí je možné zatím spíš na západ od našich hranic a především pak v USA a Kanadě. Pro nás budiž alespoň pozitivem podrobný mapový podklad České republiky a šance, že s příchodem Google do ČR budeme mít časem šanci i my využít více funkcí Google Maps pro Palm OS.
Google Maps pro Palm OS jsou i přes určité chyby a ne plnou funkčnost v ČR "nezbytnou" aplikací pro Palm OS a také velmi zábavnou hračkou pro "zoomování" po světě :-)


Doplněno 17/10/2006

Hledání.
GMP se po instalaci také "integrují" s funkcí "Find" (Hledat) v Palmu a to tak, že při hledání určitého termínu nebo výrazu nabidnou přímo z okna Find hledání objektu, místa nebo naplánování cesty k nebo od vyhledávaného objektu.

Google Groups.
Google Maps pro Palm OS jsou, jak jsem již psal, odvozeny od javové verze Google Maps Mobile. Oproti nim mají některé funkce navíc a jiné zase chybí. Jak sám Google píše, naslouchá přáním uživatelů na Google Groups v sekci Google Maps Mobile.
Neváhejte a pokud máte nějaký tip na rozšíření funkčnosti přidejte ho tam nebo už existující podpořte postem. Zatím jsem podpořil thread s žádostí o podporu LD/TX v Google Maps.
Naděje na úspěch je poměrně velká, sám Google totiž slibuje do budoucna podporu nejen pro Trea ;-)

Aktualizováno 6/5/2008:
Google Maps pro Palm OS od vydání prošli několika aktualizacemi a jejich funkčnost a použitelnost na Palm OS je postupně vylepšována, včetně nyní funkční češtiny při vyhledávání a spolupráce s aplikacemi třetích stran.
Více je možné se dočíst v novějších příspěvcích
Google Maps pro Palm OS aktualizovány
Google Maps Pro Palm OS vyhledají cestu i v ČR/SK
Gde Právě Sem a Google Maps pro Palm OS
Google Maps nově s určením polohy