10. 9. 2009

Palm představil Palm Pixi, nový smartphone s webOS

Palm, hodně nepochopitelně v předvečer Apple It’s only rock and roll eventu věnovanému iTunes a iPodům, představil nový smartphone s Palm webOS pojmenovaný Palm Pixi.

Pixi je podle specifikací i vzhledu přímým následovníkem Palm Centra. Jde o tenký (10,85 mm), malý smartphone s QWERTY klávesnicí, která na rozdíl od Palm Pre není vysouvací.

Zajímavé na Palm Pixi je nestandardní rozlišení displeje, pouze 320x400 na rozdíl od standardního HVGA rozlišení Pre 320x480. Zamrzí absence WiFi, někomu může vadit jen 2-megapixelová kamera. Palm se evidentně snaží pozicovat Pixi tak, aby nekonkurovalo Pre. Ostatní vlastnosti, například integrované GPS, zůstaly zachovány. Novinkou je limitovaná edice Pixi se zadními kryty od několika kalifornských výtvarníků. Kryty pokrývají celou zadní stranu Pixi a přecházejí až v stranu přední. Jsou vyměnitelné a bude možné si pořídit i induktivní zadní kryt pro nabíjení pomocí nabíječky Touchstone.

Podrobnější specifikace jsou na webu Palm.com zde.

Cena zatím buď zveřejněna nebyla nebo se mi ji nepodařilo dohledat, ale odhaduji 99$ s kontraktem od Sprintu, neblokované GSM Pixi pak vidím na 399$. Palm bude Pixi zpočátku nabízet exkluzivně jen u amerického operátora Sprint, později se Pixi objeví i u třech zbývajících US operátorů včetně provozovatelů GSM sítí at&t a T-Mobilu. Info o dostupnosti v Evropě zatím chybí.

Galerie obrázků Pixi je na webu palm.com tady.

Videa s Palm Pixi na živo má engadget, další jsou na youtube včetně oficiálního promo videa.

Poznámka: Jak poznamenali na PalmHelp, Pixi chybí fyzické návratové "Home" tlačítko. Tlačítko Home ale Pixi pořád má, jen je dotykové a pouze tam, kde je funkční, je jeho poloha označena prosvětlenou "čárkou", viz obrázek tady.

Zdroj: palm.com, engadget.com, youtube.com

8. 9. 2009

Video: Palm Pre s webOS vs HTC Hero s Androidem

Phonedog.com připravil video srovnání Palm Pre versus HTC Hero s Androidem. Komentář videa je ale bohužel jen v angličtině. Video má tři části:

1. Úvod - souboj
http://www.youtube.com/watch?v=Y1J5-iOq_l4
Pár postřehů: Palm Pre na videu vypadá oproti HTC Hero opravdu tak nějak plastově, levně. Okolo 8 minuty videa jsou předváděny notifikace na Androidu i Palm webOS a webOS má jasně navrch.

2. Kontakty, maily etc.
http://www.youtube.com/watch?v=GnujSy76AuI
HTC na Androidu používá vlastní prostředí Sense UI s řadou widgetů např. pro email nebo přehrávání hudby, které mohou částečně nahradit princip použití karet v Palm webOS. V sedmé minutě videa je ukázaná integrace sms zpráv s IM službou AIM (ICQ) na Palm Pre. Palm webOS umí integrovat různé zdroje zpráv do jednoho vlákna podle osoby bez nutnosti se přepínat mezi aplikacemi. Velmi pěkné a Android tohle neumí.

3. Web, aplikace a shrnutí
http://www.youtube.com/watch?v=2VzIbXejsEM
Ve videu zmiňovaná nevýhoda Palm Pre, tj. absence virtuální klávesnice již neplatí a klávesnice je, i když neoficiálně, dostupná. HTC Hero v předváděné verzi trpí překvapivým lagem při přechodu z pozice na výšku (portrait) do pozice naležato (landscape). Virtuální klávesnice Androidu je ale podle autora videa prvotřídní, fyzická klávesnice Palm Pre pro něj příliš malá (osobně jsem si ale na malou QWERTY klávesnici Palm Centra zvykl a Pre má klávesnici pohodlnější, protože větší). Srovnání web browserů vychází pro oba strojky dobře, Android podporuje flash (demonstrováno na flashové hře), browser v Palm Pre mi zase na druhou stranu přišel svižnější.

Zdroj: youtube.com

5. 9. 2009

Nová verze Palm webOS 1.2

Palmu unikla přes aplikaci webOS Doctor nová verze Palm webOS 1.2. (WebOS Doctor je aplikace, která vrací přístroj do továrního nastavení v případě jeho "zamrznutí").

Verze 1.2 obsahuje novou verzi App Catalogu s podporou pro chystané placené aplikace (tj. online platební transakce, uživatelské účty). Řadu vylepšení včetně lepšího copy&paste, LED notifikací, změny v možnostech nastavení sledování používání Pre, vylepšení browseru.

Méně pozitivní v 1.2 je možnost na dálku odstranit z Pre libovolnou apalikaci, včetně případné refundace peněz, pokud šlo o zakoupenou komerční aplikaci.

Podrobněji o 1.2 píší na PalmInfocentru anglicky tady a tady, na PDASoftu česky a včetně obrázků.

Video s ukázkou uniklého Palm webOS 1.2 je už na youtube.
Doplněno 6.9.2009 v 22:30

4. 9. 2009

Twitter v Palm Centru pomocí IM klienta Chatopus (doplněno)

Pro Palm OS je zatím dostupná jen jedna nativní aplikace pro Twitter a to MoTwit. Aplikace je to ale bohužel jen velmi jednoduchá, jak jsem o ní už před časem napsal. Odesílá totiž pouze status (psát nutno cesky) a ostatní funkcionalitu řeší otevřením webového prohlížeče Blazer a načtením webové stránky Twitteru v něm.

Situace se ale v brzké době možná změní, protože Henk "Metaview" Jonas chystá nový nativní Twitter Client pro Palm OS a aplikace je už nyní ve fázi betatestů.
Doplněno 4.9.2009 v 22:00


Další variantou je použití webu Twitter.com ve webovém prohlížeči Opera Mini a pokud máte Operu Front End je možné takto Twitter používat plnohodnotně (funguje zadávání českých znaků, copy&paste). Drobnou nevýhodou je javovský původ Opery Mini a nutnost ji vždy spouštět a stránku Twitteru znovu načítat.

Poslední variantou pro twittrování na Palm OS, která mě napadá, je využití IM klienta s podporou protokolu XMPP (Jabber, Google Talk), tedy např. Chatopusu pro Palm OS a transportu na Twitter některého z Jabber serverů*.
Jednou z možností je například transport poskytovaný na https://www.tweet.im/, který podporuje libovolný XMPP účet. Pro jeho použití se stačí na stránkách tweet.im zaregistrovat s přihlašovacími údaji do Twitteru a přidat uživatelské jméno účtu Jabberu nebo GTalku, který chcete pro posílání twítů používat.
Při dalším přihlášení do účtu v Chatopusu vám automaticky přijde autorizační požadavek od tweeit.im po jehož schválení se vám váš Twitter účet objeví jako nový kontakt, na který můžete začít posílat své twíty (s diakritikou). Začnou vám od něj chodit twíty (i s diakritikou) od těch, které (ná)sledujete jako běžné IM zprávy včetně označení autora. Na došlé twíty můžete reagovat pomocí příkazu @uživatel zpráva , posílat soukromé zprávy zadáním d uživatel zpráva, začít následovat příkazem f uživatel nebo zrušit následování příkazem u uživatel. Přehled všech použitelných příkazů je pak možné získat odesláním help .

Nevýhody: aplikace Chatopus je placená, nevidíte ikony uživatelů, sdělujte svůj login do Twitteru třetí straně, Chatopus běžící na pozadí „žere“ baterku.

* Jak mě upozornil v diskuzi pod tímto příspěvkem Jiří Škoda, vlastní twitter transport poskytuje také český Jabber server Jabbim.cz a to pod Jabber ID twitter.jabbim.cz.
Doplněno 6.9.2009 v 22:00


Mimochodem založil jsem pro tento blog nový účet na Twitteru s adresou www.twitter.com/palmista, kde by se měly objevovat krátké zprávy, které jsou příliš krátké pro zveřejnění na blogu.

Upraveno 7.9.2009 v 8:00


Zdroj: Chatopus, Smartphonefanatics

1. 9. 2009

Opera Mini: bookmarklet pro Delicious.com

Ukládání bookmarků na Delicious.com používám stále častěji především jako úložiště odkazů na zajímavé články u kterých si nejsem jist, že je budu časem znovu schopen dohledat.

V Opeře, v Chrome i Exploreru proto mám na liště užitečný odkaz obsahující kód javascriptu (bookmarklet), který prohlížený článek přidá do mého účtu na delicious.com.

K prohlížení webu často používám i Operu Mini v Palm Centru a možnost snadno přidat libovolnou stránku na Delicious i z něj mi celkem chyběla. Už nechybí, Opera Mini totiž zvládá určitou skupinu příkazů javascriptu dostatečně velkou na to, aby v ní bookmarklety různých webových služeb fungovaly.

Návod jak přidat bookmarklet do Opery Mini jsem našel zde: http://wapreview.com/blog/?p=255

Ti co mají Operu Front End, mohou následující kód poslat do Palmu a přes clipboard zkopírovat do Opery Mini, kde z něj vytvoří bookmark, který zařadí do "Speed Dial", aby přístupný přes klávesovou zkratku.

Kód bookmarkletu:
javascript:location.href='http://del.icio.us/post?v=4;url='+encodeURIComponent(location.href)+';
title='+encodeURIComponent(document.title)


Při čtení článku, který si chci uložit na Delicious, poté stačí použít klávesovou zkratku *9 (bookmarklet mám uložen na deváté pozici) a otevře se stránka Delicious s předvyplněným odkazem na článek.

Ti kdo Operu Front End nepoužívají mohou využít stránku: http://o.yeswap.com/, která obsahuje připravené odkazy s kódy pro většinu obdobných služeb jako Delicious. Odkaz se otevře a stránka se přidá do záložek v Opeře Mini. Následně se upraví adresa bookmarku, ze které se vymaže http://o.yeswap.com/? a funkční bookmarklet je na světě.

Upraveno 3.9.2009